مقالات

دتکتور زتا
(2 رای‌ها)

دتکتور اعلام حریق زتا

سیستم اعلام حریق زتا

یکی از انواع سیستم اعلام حریق با نام زتا در بازار شناخته شده است که این سیستم اعلام حریق توسط یکی از شرکت های انگلیسی به نام GLT EXPORTS در سال 1985 تولید و روانه بازار کرد.

سیستم اعلام حریق زتا با توجه به اینکه بین رقبای خود از در بازار از کیفیت و بازدهی بالاتری برخوردار بود توانست صادر و به بسیاری از کشور ها راه پیدا کند. در کشور ایران نیز به دلیل اینکه محصولات زتا مورد تایید سازمان آتش نشانی قرار گرفته است، امکان خرید با خیالی آسوده را برای خریداران فراهم آورده است.

 در این مقاله قصد داریم درباره سیستم اعلام حریق زتا و دتکتور اعلام حریق زتا و انواع آن صحبت کنیم.

انواع دتکتور اعلام حریق زتا

انواع دتکتور اعلام حریق زتا عبارتند از:

دتکتور دودی اعلام حریق زتا MKII-OP Zeta

در دتکتورهای دودی فتوالکتریک زتـــــا سری Fyreye MKII از یک منبع تولید کننده نور (IR LED) یک فتو دیود (دیود حساس به نور) استفاده شده است.

دتکتورهای دودی فتوالکتریک زتـــــا بر اساس الگو EN54 طراحی شده است و پایه های آن دارای قفل جهت جلوگیری از حذف غیر مجاز، خروجی چراغ ریموت LED و سازگار با تمام تجهیزات سری Fyreye میباشد. دتکتور دودی اعلام حریق زتا دارای استانداردهای جهانی معتبر همچون LPCB، BSI، VDS است. آشکارساز دودی اپتیکال زتا جهت شناسایی دود سیال ناشی از حریق ذرات قابل مشاهده کوچک (۰٫۵ تا ۱۰μm ) مانند مبلمان، PVC، پلاستیکی، فوم و تمام مواد مشابه مناسب است.

دتکتور شعله ای اعلام حریق زتا FLAME DETECTOR

دتکتور شعله ایی اعلام حریق زتا نوعی آشکارساز نوری با توانایی تشخیص ماورای بنفش ( UV) موجود در شعله آتش است. در این نوع سیستم اعلام حریق به محض به وجود آمدن آتش حسگر های شعله ایی اعلام حریق زتا به حالت وضعیت فعال در می آید. این دتکتور به دلیل سرعت عمل بالاتر خود نسبت به دتکتور های دودی و حرارتی مورد توجه ویژه تری قرار گرفته است.

از دتکتور شعله ای اعلام حریق زتا در فضا های باز و نیمه باز نیز استفاده میشود در صورتی که در فضاهای باز به دلیل وجود بادو هوای آزاد نمیتوان از دتکتور اعلام حریق دودی و حرارتی استفاده نمود.

دتکتور حرارتی ثابت اعلام حریق زتا MKII-HF

آشکار سازها در دتکتور حرارتی ثابت اعلام حریق زتا طراحی منحصر به فرد و جالبی دارند. در این سنسورها از قطعه الکترونیکی بنام ترمیستور استفاده که مقدار مقاومت آن با تغییر دما تغییر می کند، این نوع آشکارسازها حرارتی ثابت (Fix) برای ۵۷ درجه سانتیگراد طراحی با توجه به مشخصات محل انتخاب و نصب می گردند.

دتکتور حرارتی ثابت اعلام حریق زتا بر اساس الگو EN54 طراحی شده اند ، پایه دارای قفل برای جلوگیری از حذف غیر مجاز ، خروجی چراغ ریموت LED و سازگار با تمام تجهیزات سری Fyreye میباشد.

دتکتور اعلام حریق حرارتی متغیر زتا MKII-HR

در این دتکتور نیز مانند دتکتور حرارتی ثابت اعلام حریق دارای قطعه الکترونیکی بنام ترمیستور است که این ترمیستورها در واقع نوعی مقاومت هستند که مقدار آن با تغییر دما تغییر می کند، این نوع آشکارساز دتکتور حرارتی متغیر (ROR ) یعنی مطابق استاندارد، اگر دمای 45 محیط ظرف یک دقیقه ۸٫۴ درجه سانتیگراد افزایش پیدا کند ، دتکتور به وضعیت آلارم می رود.

این دتکتورها در طراحی با توجه به مشخصات محل انتخاب و نصب می گردند. طراحی شده بر اساس EN54 ، پایه دارای قفل برای جلوگیری از حذف غیر مجاز ، خروجی چراغ ریموت LED و سازگار با تمام تجهیزات سری Fyreye میباشد .

 

خواندن 418 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 17 مرداد 1401 13:23
آتشبان

شرکت آتش بان نماینده رسمی اعلام حریق ایران ، و اعلام حریق و اطفاء حریق در ایران می باشد و با بهترین برندهای ایرانی و جهانی از جمله اعلام حریق سنس ، اعلام حریق آنا ، اعلام حریق یونی پاس ، اعلام حریق زیتکس ، اعلام حریق زتا ، اعلام حریق تله تک ، اعلام حریق تسلا ، اعلام حریق آریاک ، اعلام حریق ماویلی ، اعلام حریق سایان می باشد.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Web Analytics