مقالات

کاربرد ایزولاتور
(5 رای‌ها)

کاربرد ایزولاتور در سیستم اعلام حریق

کاربرد ایزولاتور چیست؟

یکی از اجزاء سیستم های اعلام حریق ایزولاتور است که در این مقاله به نحوه عملکر آن نیز خواهیم پرداخت. در سیستم های اعلام حریق برای جلوگیری از وقوع اتصال کوتاه در مدار لوپ از ایزولاتور استفاده میشود. اگر در مدار لوپ اتصال کوتاه صورت گیرد، تمامی تجهیزات در مدار نیز از کار خواهد افتاد.

نحوه عملکرد ایزولاتور به این صورت است که در قسمت اتصال کوتاه مدار LOOP را از قسمت های دیگر جدا می کند و در صورت به وجود آمدن اتصال کوتاه در LOOPتنها تجهیزاتی که بین دو ایزولاتور قرار دارد قطع خواهد شد.

 

نحوه کار ایزولاتور ها

نحوه کار ایزولاتور ها به این صورت است که زمانی که در لوپ قرار میگیرند در صورت هرگونه اتصال کوتاه فقط بخش بین دو ایزولاتور تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و این بخش از مدار خارج خواهد شد و بقیه سیستم کار خود را ادامه خواهند داد و زمانی که اتصال کوتاه برداشته شود، ایزولاتور برق را به قسمت خارج شده رسانده و مدار خارج شده را دوباره به مدار برمیگرداند.

انواع ایزولاتورهای اعلام حریق

ایزولاتور ها در دو مدل مختلف تولید میشوند که عبارتند از:

 • در این مدل دیگر از پایه فلاشری یا آژیر استفاده نمیشو ولی خودش بصورت پایه است و از یک ایزولاتور بری قطع مدار استفاده میشود.
 • در این مدل ایزولاتور واسطه سامانه ورودی و خروجی داخل یک جعبه قرار میگیرد.

شکل ظاهری ایزولاتور ها در سیستم اعلام حریق

شکل ظاهری ایزولاتور ها متفاوت است که این تفاوت در شکل ظاهری ایزولاتور ها بسته به سلایق شرکت های سازنده دارد. در بعضی از برند ها شکل ظاهری ایزولاتور ها به صورت کلید و در بعضی ها به شکل چراغ نشانگر طراحی شده اند. لازم به ذکر است که این تفاوت ظاهری ایزولاتور ها در کارایی آنها هیچ تاثیری نخواهند داشت.

نحوه قرار گیری این ایزولاتور ها گاهی به این صورت است که کلید را داخل سیستم اعلام حریق آدرس پذیر قرار می دهند. مانند آژیر آدرس‌پذیر با ایزولاتور داخلی و detector دود با ایزولاتور

برندهای عرضه‌کننده ایزولاتور در سیستم اعلام حریق

شرکت های داخلی و خارجی زیادی هستند که به دلیل اهمیت وجود این کلید الکتریکی در سیستم های اعلام حریق اقدام یه تولید آن نموده اند.

برخی از شرکت های داخلی تولید کننده ایزولاتور عبارتند از:

 1. ایزولاتور تولید شده توسط شرکت اعلام حریق زیتکس
 2. ایزولاتور تولید شده توسط اعلام حریق سایان
 3. ایزولاتور تولید شده توسط اعلام حریق تسلا
 4. ایزولاتور تولید شده توسط اعلام حریق آریاک
 5. ایزولاتور تولید شده توسط اعلام حریق سنس

به دلیل وجود رقابت در بازار، شرکت های تولید کننده داخلی ایزولاتور های تولید شده را با کیفیتی بالا و قابل رقابت نسبت به نمونه های خارجی را دارند. علاوه بر با کیفیت بودن ایزولاتور های داخلی، از نظر قیمت نیست مقرون به صرفه تر از نمونه های وارداتی هستند.

برخی از شرکت های خارجی تولید کننده ایزولاتور عبارتند از:

 1. ایزولاتور تولید شده توسط شرکت هگزا
 2. ایزولاتور تولید شده توسط شرکت آپولو
 3. ایزولاتور تولید شده توسط شرکت هورینگپ
 4. ایزولاتور تولید شده توسط شرکت تله تک
 5. ایزولاتور تولید شده توسط شرکت GST

جهت مشاوره رایگان دربازه ایزولاتور های و آگاهی درباره قیمت ایزولاتورها میتوانید با شرکت آتشبان تماس حاصل نمایید.

خواندن 303 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 24 بهمن 1400 13:53
آتشبان

شرکت آتش بان نماینده رسمی اعلام حریق ایران ، و اعلام حریق و اطفاء حریق در ایران می باشد و با بهترین برندهای ایرانی و جهانی از جمله اعلام حریق سنس ، اعلام حریق آنا ، اعلام حریق یونی پاس ، اعلام حریق زیتکس ، اعلام حریق زتا ، اعلام حریق تله تک ، اعلام حریق تسلا ، اعلام حریق آریاک ، اعلام حریق ماویلی ، اعلام حریق سایان می باشد.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Web Analytics