آتش سوزی در گاندی آتش سوزی در گاندی آتشبان
نوشته شده توسط

چرا سیستم اعلام حریق بیمارستان گاندی غیرفعال بوده؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مهدی بابایی رئیس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای اسلامی شهر تهران در برنامه تهران ۲۰ شبکه ۵ تهران گفت: ساختمان گاندی در سال ۸۸ مجوز تخریب نوسازی را دریافت کرد و در سال ۹۲ عملیات ساختمانی آن به پایان رسید

رئیس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: در آن زمان این ساختمان مجهز به سیستم اعلام حریق بوده، اما در زمان حادثه متاسفانه هیچکدام از سیستم‌ها فعال نبوده است.

وی افزود: امروز دغدغه اصلی نگهداری و بهره‌برداری از ساختمان‌ها است چرا که امروز در زمان صدور جواز تخریب و نوسازی و پایان کار به این موضوع دقت لازم می‌شود.

بابایی ضمن اشاره به تصویب طرح دو فوریتی در صحن شورا گفت: شهرداری تهران کمیته نما دارد که در آن رسیدگی می‌شود و آتش نشانی یکی از اعضای آن است.

 آتش بان مفتخر است که اعلام دارد در زمینه فروش ، نصب و نگهداری سیستم های اعلام حریق و اطفاء حریق ، دزدگیرهای اماکن(منازل ، سازمان ها ، فروشگاه ها ) ، و همچنین سنسورهای تشخیص دود (دی اکسید و مونوکسید کربن) ،دوربین های کنترلی و غیره با بهترین کمپانی هایی که در این زمینه فعالیت میکنند همکاری می کند.
در هر زمان از شبانه روز آماده پاسخگویی به سوالات شما خواهیم بود.

رئیس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای اسلامی شهر تهران افزود: مسئله مهم این است که وزارتخانه باید لیست مصالح استاندارد را اعلام کند و الزام برای استفاده از مصالح استاندارد وجود داشته باشد.

وی گفت: در بحث مواجهه با ساختمان‌های نا ایمن شهرداری تهران موظف است بعد از دو بار اخطاریه نسبت به اطلاع رسانی عمومی با بنر اقدام کند و بعد از آن تشکیل پرونده قضایی بدهد.

بابایی گفت: متاسفانه ضعف قانون داریم چرا که قوه قضاییه صرفا از جایگاه مدعی العموم برای اماکن بزرگ و پرخطر و حیاتی پایه کار آمده است، اما آیا می‌توان برای ساختمان‌های خصوصی این کار انجام داد؟

باید تمامی خدمات فنی ساختمان به صورت یکپارچه از جانب نظام مهندسی ارائه شود

در ادامه این برنامه امیدرضا ریاحی عضو هیئت مدیره و دبیر سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران گفت: در حوزه حریق در یکی دو دهه اخیر اتفاقات مناسبی را در این حوزه داشتیم و در حفاظت ساختمان‌ها در برابر حریق الزامات را مشخص کردیم و با همکاری و تعامل بین نظام مهندسی و سازمان آتش نشانی می‌توان گفت که امروز از درون الزامات رعایت می‌شود.

عضو هیئت مدیره و دبیر سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران افزود: راجع به نمای ساختمان اتفاق چندانی نیفتاده است و حتی پس از بررسی مقررات ملی می‌بینید که صرفاً یک صفحه راجع به نما داریم که کلی گویی است و وارد جزئیات نشده است.

وی ادامه داد: چالش اصلی در حوزه حریق آنجاست که ساختمان را قطعه قطعه کرده‌ایم به عنوان مثال بخشی از تاسیسات را از جامعه مهندسی خدمات نخواستیم و به سمت آتش نشانی رفتیم.

ریاحی گفت: موضوع حریق و موضوعات فنی مسائل کلانی مانند زلزله در این کمیته به هیچ عنوان دیده نمی‌شود.

عضو هیئت مدیره و دبیر سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران افزود: ما یک نهاد فنی مهندسی هستیم و انتظار می‌رود تا تمامی خدمات به صورت یکپارچه از جانب نظام مهندسی ارائه شود.

نتیجه نهایی این آتش سوزی به زودی اعلام خواهد شد

در ادامه این برنامه قدرت الله محمدی مدیرعامل سازمان آتش نشانی تهران در مورد علت آتش سوزی گفت: در ساعت ۱۸ و ۱۹ دقیقه گزارش حریق توسط یک شهروند به ما اطلاع رسانی شد که در لحظه اول ۱۰ ایستگاه آتش‌نشانی مورد فراخوان قرار گرفتند.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی تهران گفت: با کارشناسی‌های اولیه‌ای که دوستان ما انجام دادند از طبقه ۱۶ این ساختمان از یک اتاق، حریق شروع شده چرا که این اتاق مملو از وسایل پزشکی بوده و شبه انباری بوده و از آنجا حریق شروع می‌شود.

وی ادامه داد: بعد از آنکه آتش سوزی گسترش می‌یابد شیشه اتاق داغ می‌شود و نمای کامپوزیت را درگیر می‌کند چرا که کامپوزیت از سه لایه آلومینیوم تشکیل شده که لایه وسط کاملاً مواد نفتی و آتشزاست و شعله وری بالایی دارد.

محمدی افزود: به احتمال زیاد این آتش سوزی به دلیل اتصالی برق بوده است، اما نتیجه نهایی این آتش سوزی به زودی اعلام خواهد شد.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی تهران گفت: در ساختمان پلاسکو نمای ساختمان کامپوزیت نبود، اما هیچ راهی برای ورود آتش‌نشانان به این ساختمان وجود نداشت.

وی در پایان گفت: چه مرجعی این کامپوزیت را تایید کرده چرا که تنها ویژگی آن شعله وری آن است ما به جد با آن مخالفیم و نباید اجرا شود نزدیک به ۲۵ درصد ساختمان‌های پرخطر شهر تهران از همین نما هستند.

محمدی افزود: ما ساختمان‌های پرخطر را بالای ۵ اخطار و حتی ۱۰ اخطار دادیم و با مالکین می‌جنگیم که می‌خواهیم شما را نجات دهیم.

آتشبان

شرکت آتش بان نماینده رسمی اعلام حریق ایران ، واعلام حریق و اطفاء حریق در ایران می باشد و با بهترین برندهای ایرانی و جهانی از جمله اعلام حریق سنس ، اعلام حریق آنا ، اعلام حریق یونی پاس ، اعلام حریق زیتکس ، اعلام حریق زتا ،  ، اعلام حریق دزلی ، اعلام حریق آریاک ، اعلام حریق ماویلی ، اعلام حریق سایان می باشد.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Web Analytics