اخبار

اتصال سیستم های اعلام حریق به آتش نشانی در شهر هوشمند

یک کارشناس ایمنی با بیان اینکه دنیا بر اساس متد فعلی، سرمایه گذاری بر مقابله با حریق را تا حدی کنار گذاشته و روی پیشگیری سرمایه گذاری می کند، گفت: در شهر هوشمند، سیستم های اعلام حریق به سازمان آتش نشانی متصل است و آتش نشانی هم از موقعیت وقوع این حریق آگاهی پیدا می کند.

 محمدرضا مرشددوست در گفت و گو با ایسنا، درباره کارکرد سیستم های اعلام و اطفاء حریق اظهار کرد: سیستم های اعلام حریق هشداری است و سیستم اطفاء حریق می تواند در لحظه اقدام مناسبی را برای جلوگیری از گسترش حریق انجام دهد.

وی گفت: در بحث پیشگیری از حریق در ابتدا از وقوع حریق جلوگیری می کنیم و در گام بعدی می گوییم اگر حریق به وجود آمد در لحظه اولیه توسط سیستم اعلام کشف شود و پس از کشف اعلام شود تا افرادی که در محل حاضر هستند بتوانند در مدت زمان طلایی از محل خارج شوند. پس در مرحله اول باید تلاشمان برای جلوگیری از وقوع حریق باشد اما اگر اتفاق افتاد باید کشف حریق، اعلام و خروج را در دستور کار بگیریم که سیستم های اعلام حریق در این مراحل نقش بسیار پررنگی را ایفا می کنند.

مرشددوست افزود: سیستم های اطفایی هم می توانند در لحظات اولیه حریق را خاموش کنند و از گسترش آن جلوگیری شود.

این کارشناس ایمنی در خصوص اتصال سیستم های اعلام به آتش نشانی در شهرهای هوشمند اظهار کرد: در کشور ما به مردم گفته می شود که پس از وقوع حریق بلافاصله با آتش نشانی تماس بگیرند، اما در شهر هوشمند سیستم های اعلام حریق به سازمان آتش نشانی متصل است و آتش نشانی هم از موقعیت وقوع این حریق آگاهی پیدا می کند؛ در این شرایط مرحله تماس شهروند با آتش نشانی حدف می شود و همان پنل یا چراغی که در ستاد مرکزی آتش نشانی روشن می شود، موقعیت وقوع حریق را مشخص می کند.

وی ادامه داد: در کشور برای برخی ساختمان های اداری و مهم مثل موزه ها این سیستم را داریم و مکانیزم آن در سیستم اتش نشانی وجود دارد، اما در نقاط پیشرفته دنیا تمام مسکونی ها به این صورت هستند، یکی از اولین آموزش های ما به شهروندان این است که چطور با اتش نشانی تماس بگیرند و شماره ها را حفظ کنند، اما این آموزش در واقع در شهرهای هوشمند حذف شده است. خوب است که این اقدام انجام شود و اساس کار همین است که مثل شهرهای هوشمند این اقدام انجام شود.

وی درباره به روزترین روش دنیا برای کاهش حوادث مربوط به آتش سوزی ها گفت: دنیا بر اساس متد فعلی، سرمایه گذاری برای مقابله با حریق را تا حدی کنار گذاشته و روی پیشگیری سرمایه گذاری می کند. هر چه که ما ایستگاه، نیرو و خودرو زیاد کنیم باز هم اگر پیشگیری نداشته باشیم حوادث افزایش پیدا می کند. البته این پیشگیری مختص سازمان آتش نشانی نیست و مردم هم باید مطالبه گر باشند و همانطور که اهمیت ظاهر ساختمان برایشان مهم است باید ایمنی هم برایشان اهمیت داشته باشد.

این کارشناس ایمنی در خصوص الزامات مطرح شده برای ساختمان ها در خصوص استفاده از سیستم های اعلام و اطفا حریق نیز گفت: برخی از ساختمان ها ملزم هستند که به سیستم های اعلام و اطفا تجهیز باشند. الزامات آن برای ساختمان هایی که به تازگی در حال ساخت هستند باید انجام شود، اما برخی ساختمان های قدیمی هم هستند که اصلا این الزامات برای آن ها مطرح نبوده است.

وی با تاکید بر اینکه هزینه برای اجرای ایمنی، سرمایه گذاری است، گفت: هزینه برای ایمنی سرمایه گذاری است، اگر حالا از افرادی که در ساختمان پلاسکو یا ساختمان های دیگری که در حوادث خسارت دیدند کار می کردند بپرسیم که حاضر بودند برای ایمنی هزینه کنند پاسخ می دهند که هر چه لازم باشد هزینه می کنند، اما این اقدامات باید پیش از وقوع حادثه انجام شود و پس از آن دیگر فایده ای ندارد.

این کارشناس ایمنی اظهار کرد: در گزارش هم موجود است که ساختمان پلاسکو سیستم های اعلام نداشته و سیستم اطفاء آن هم به روز نبوده است. این را هم باید در نظر بگیریم که فقط نصب این سیستم ها اهمیتی ندارد، بلکه باید این ها تعمیر و نگهداری هم بشود. چراغی که به یک لوستر بسته می شود هم نیاز به تعمیر و نگهداری دارد، سیستم های اعلام و اطفاء که برد الکترونیکی و.. هم دارند. به غیر از پلاسکو، در بسیاری از ساختمان های دیگر هم این است که پس از نصب به تعمیر و نگهداری این ها توجه نمی شود. حتی اگر به نصب این ها توجه شود اما به نگهداری و به روزرسانی این ها توجه نشود، این ها اثربخشی نخواهند داشت.

وی افزود: مجتمع های تجاری حتما باید چه قدیمی ها و چه جدیدها سیستم های اعلام و اطفاء حریق داشته باشند، اما خب به هر حال متاسفانه گاهی رعایت نمی شود.

شرکت آتش بان نماینده رسمی اعلام حریق ایران ، و اعلام حریق و اطفاء حریق در ایران می باشد و با بهترین برندهای ایرانی و جهانی از جمله اعلام حریق سنس ، اعلام حریق آنا ، اعلام حریق یونی پاس ، اعلام حریق زیتکس ، اعلام حریق زتا ، اعلام حریق تله تک ، اعلام حریق تسلا ، اعلام حریق آریاک ، اعلام حریق ماویلی ، اعلام حریق سایان می باشد.

I Would Like To Share it.

Web Analytics