مقالات

سيستم های نشت ياب گاز و کاربرد انها

در این مقاله مطالب بسیار مفیدی را برای شما عزیزان در مورد دستگاه و سیستم نشت ياب گاز و کاربرد سيستم های نشت ياب گاز گردآوری کرده ایم. بدون شک هر فردی با کلمه نشت گاز اشنایی کم و بیش دارد و می داند که به خروج غیر ارادی و ناخواسته گاز که ممکن است به دلایل گوناگون اتفاق بیافتد می گویند. امروزه گاز متان شهری که اکثرا با نام گاز طبیعی شناخته شده است، در صنعت های بسیار گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد که احتمال بروز نشت گاز را افزایش می دهد. ممکن است نشتی گاز در تاسيسات، خطوط لوله، شبكه های انتقال و توزیع گاز و در منزل از جمله در کولر و یخچال به احتمال زیاد اتفاق می افتد و باعث بروز حوادث ناگوار شود. در چنین مواقعی دستگاه های نشت ياب گاز فقط می تواند به کمک ما بیاید که در ادامه بیشتر به آن اشاره خواهد شد.

دستگاه نشت یاب گاز

نشت یاب گاز که در زبان انگلیسی به نا ( Gas detector آشکارساز گاز) نیزشناخته می شود، به عنوان دستگاهی به کار می رود که وجود گاز را در یک منطقه ای خاص تشخیص داده و این طریق جلوی بروز خطرات احتمالی را می گیرد. در حقیقت نشت ياب گاز دستگاهی است که جهت تشخیص نشتی گاز به کار می رود و از نشت ياب گاز جهت جلوگیری از بروز هرگونه خطر آتش سوزی استفاده می شود. همچنین از این دستگاه به عنوان سیستم ایمنی در برابر نشتی های ناگهانی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین بهتر است بدانید که این نوع دستگاه های آشکارسازی نشتی گاز از توانایی ارتباط با سیستم های کنترل صنعتی برخوردار هستند و از آنها برای کنترل ایمنی و جلوگیری از بروز هر گونه خطری برای کارکنان و همچنین محیط و تمامی تجهیزات مجهز به آلارم های هشدار دهنده به اپراتور استفاده می شود. کاربرد سیستم های نشت ياب گاز به طور عمده تشخیص گازهای قابل احتراق، قابل اشتعال و سمی و حتی موارد کاهش اکسیژن در محیط می باشد.

سیستم های نشت ياب گاز

بدون شک تشخیص گاز های خطرناک و محترقه از اهمیت بسیاری برخوردارند. خوشبختانه امروزه می توان به وسیله سیستم های نشت ياب گاز از وجود وجود گاز های خطرناک در محیط های خاص با خبر و به رفع آن اقدام کرد. در این سیستم ها با وجود سنسورهای قوی و حساس می توان نوع و مقدار گاز را در محیط تشخیص داد و پس از تشخیص می توان به صورت آلارم یا سایر روش ها وجود این مولفه را به اپراتور اعلام و تشخیص داد. امروزه در بازار می توان سیستم های بسیار متنوعی یافت که هر کدام دارای مشخصه خاص و منحصر به فردی هستند که سعی در یافتن هرچه سریع تر و دقیق تر نشتی موجود در محیط دارند. این سیستم ها دارای سنسورهای خاصی همانند سنسورهای گاز قابل احتراق، آشکارسازهای فوتونی زاسیون، سنسورهای مادون قرمز، سنسورهای التراسونیک، سنسورهای گاز الکتروشیمیایی و سنسورهای نیمه هادی هستند که برای پیدا کردن نشتی مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد نشت یاب گاز

این محصولات همان طور که گفته شد جهت تشخیص عدم نشتی به کار می روند. این دستگاه ها دارای انواع مختلفی هستند که با توجه به به نوع سنسور به کار رفته، جهت تشخیص نشتی گاز در محیط های مختلف به کار می روند. محیط هایی که این دستگاه ها به کار می روند به صورت زیر می باشد:

  • کارخانه های صنعتی
  • پالایشگاه ها
  • تولیدات دارویی
  • تاسیسات فوم سازی
  • کارخانه های کاغذ سازی
  • تجهیزات هواپیمایی
  • ساخت کشتی ها
  • صنایع فضایی
  • منازل مسکونی

I Would Like To Share it.

Web Analytics