مقالات

بیم دتکتور چیست ؟

بیم دکتور چیست؟

یکی از مهم ترین و پرکاربرد انواع دکتور بیم دکتور می باشد که مورد استفاده در سیستم های اعلام حریق است. بیم دتکتور یا دتکتور دودی خطی یا پرتویی که انتخاب مناسبی برای در فضاهای باز می باشد. ممعمولا از بیم دکتور برای جبران ناتوانی دتکتورهای نقطه ایی استفاده میکنند.

 بیم دکتور ها را معمولا در مکان هایی که دارای فضاهای وسیعی هستند مورد استفاده قرار میدهند مانند فضای کارخانه ها و یا سوله ها و غیره و عوما فضایی به پهنای ۱۵ متر و به طول ۱۰ الی ۱۰۰ متر را تحت پوشش خود قرار دهند و ارتفاع نصب آنها بین 2.7 متر تا ۲۵ متر می باشد

بیم دکتور ها دارای دو قست به نام فرستنده یا همان tx و قست گیرنده یا همان rx است. قست فرستنده در یک سوی سالن و قسمت گیرنده در سوی دیگر سالن نصب خواهد شد.

بیم دکتور ها دارای مدل های مختلفی هستند بگونه ایی که در برخی مدل ها بخش گیرنده همانند بخش فرستنده از یک دستگاه تشکیل شده است و بایستی از پاور در مرال نصب استفاده شود و در مدل های دیگر مانند مدل FIRE BEAM هم فرستنده وهم گیرنده بر روی یک دستگاه قرار میگیرند و دیگر نیازمند پاور نیستند و امواج نوری را بوسیله یک آیینه بازتاب میدهند.

در بیم دکتور ها اگر دود از بین سالن که یک سمت آن فرستنده و سمت دیگر گیرنده قرار دارد گذر کند باعث قطع شدن اشعه بین این دو دستگاه خواهد شد که در نتیجه اعلا خطر به صدا درخواهد آمد. ولتار در بی دکتور ها 24 ولت و جریان مصرفی درحالت ساکن حدود ۰٫۰۵ آمپر و در هنگام اعلام خطر ۷۰ میلی آمپر است.

طریقه نصب بیم دتکتور

همانطور که در قست بالاتر شرح داده شد بیم دکتورها دارای دو قسمت فرستنده، گیرنده، سیستم کنترل از راه دور، آینه و منبع تغذیه و همچنین باطری میباشد. برای اتصال بی دکتور ها از یک زوج سیم برای پاور ۲۴ ولت و همچنین یک زوج سیم برای اعلام وضعیت بیم دتکتور و سیم ارت برای اتصال به زمین مورد استفاده قرار میگیرد.

مزایای بیم دکتور

بی دکتور ها دارای مزیت هایی هستند که در ادامه به شر آن می پردازیم. مزایای بیم دکتور عبارتند از:

  • امکان تست داخلی
  • دارای آژیر
  • دارای سیستم کنترل از راه دور
  • قابلیت تنظیم حساسیت از راه دور
  • بیم دتکتور‌ها همانند دتکتور‌های سقفی برای محیط‌های خارجی نامناسب میباشند.

معایب بیم دکتور

بیم دتورها گاها در شرایط آب و هوایی احتمال بروز خطا یا با عمل نکردن روبرو شده که این خود از معایب این مدل میباشد.بیم دکتورها در مواقع رطوربت، یخ زدگی، بارانی ناکارامد خواهند شد. یخ زدگی و یا رطوبتی که روی بیم دتکتور و یا آینه ایجاد میشود و یا حتی فاصله بین فرستنده و گیرنده کارائی را کم و همانطور که گفته شد گاها بیم دتکتور را از کار خواهد انداخت.

انواع اصطلاحات بیم دتکتورها:

اگر شما میخواهید خودتان اقدام به نصب بیم دکتور نمایید بایستی علاوه بر آموزش تپوری و عملی با اصطلاحات آن نیز آشنا شوید.

برخی از اصطلاحات بیم دکتور عبارتند از:

  • به فاصله خطی بین فرستنده، گیرنده و بازتابش آن Beam Range می گویند.
  • به سطح قابل پوشش (حفاظتی) که به وسیله دتکتور محافظت میشود Detector Coverage میگویند.
  • به آینه ایی که موجب انتقال و همچنین سیگنال نور را به سمت گیرنده انتقال می دهند Reflector میگویند.
  • به سیستم تشخیص دود که به غلظت، حجم و بزرگی ذرات دود نیز بستگی دارند Sensitivity میگویند.

چنانچه جهت اطلاعات بیشتر نیازمند مشاوره، خرید و استعلا قیمت بیم دکتور هستید میتوانید با شرکت آتشبان تماس حاصل نمایید.

I Would Like To Share it.

Web Analytics