بیم دتکتور چیست ؟ بیم دتکتور چیست ؟ آتشبان

بیم دتکتور چیست ؟

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

بیم دتکتور اعلام حریق چیست؟

یکی از مهم ترین و پرکاربرد انواع دتکتور بیم دتکتور می باشد که مورد استفاده در سیستم های اعلام حریق است. بیم دتکتور یا دتکتور دودی خطی یا پرتویی که انتخاب مناسبی برای در فضاهای باز می باشد. ممعمولا از بیم دتکتور برای جبران ناتوانی دتکتورهای نقطه ایی استفاده میکنند.

 بیم دتکتور ها را معمولا در مکان هایی که دارای فضاهای وسیعی هستند مورد استفاده قرار میدهند مانند فضای کارخانه ها و یا سوله ها و غیره و عوما فضایی به پهنای ۱۵ متر و به طول ۱۰ الی ۱۰۰ متر را تحت پوشش خود قرار دهند و ارتفاع نصب آنها بین 2.7 متر تا ۲۵ متر می باشد

بیم دتکتور ها دارای دو قست به نام فرستنده یا همان tx و قست گیرنده یا همان rx است. قست فرستنده در یک سوی سالن و قسمت گیرنده در سوی دیگر سالن نصب خواهد شد.

بیم دتکتور ها دارای مدل های مختلفی هستند بگونه ایی که در برخی مدل ها بخش گیرنده همانند بخش فرستنده از یک دستگاه تشکیل شده است و بایستی از پاور در مرال نصب استفاده شود و در مدل های دیگر مانند مدل FIRE BEAM هم فرستنده وهم گیرنده بر روی یک دستگاه قرار میگیرند و دیگر نیازمند پاور نیستند و امواج نوری را بوسیله یک آیینه بازتاب میدهند.

در بیم دتکتور ها اگر دود از بین سالن که یک سمت آن فرستنده و سمت دیگر گیرنده قرار دارد گذر کند باعث قطع شدن اشعه بین این دو دستگاه خواهد شد که در نتیجه اعلا خطر به صدا درخواهد آمد. ولتار در بی دتکتور ها 24 ولت و جریان مصرفی درحالت ساکن حدود ۰٫۰۵ آمپر و در هنگام اعلام خطر ۷۰ میلی آمپر است.

طریقه نصب بیم دتکتور

همانطور که در قست بالاتر شرح داده شد بیم دتکتورها دارای دو قسمت فرستنده، گیرنده، سیستم کنترل از راه دور، آینه و منبع تغذیه و همچنین باطری میباشد. برای اتصال بی دتکتور ها از یک زوج سیم برای پاور ۲۴ ولت و همچنین یک زوج سیم برای اعلام وضعیت بیم دتکتور و سیم ارت برای اتصال به زمین مورد استفاده قرار میگیرد.

مزایای بیم دتکتور

بی دتکتور ها دارای مزیت هایی هستند که در ادامه به شر آن می پردازیم.

مزایای بیم دتکتور عبارتند از:

  • امکان تست داخلی
  • دارای آژیر
  • دارای سیستم کنترل از راه دور
  • قابلیت تنظیم حساسیت از راه دور
  • بیم دتکتور‌ها همانند دتکتور‌های سقفی برای محیط‌های خارجی نامناسب میباشند.

معایب بیم دتکتور

بیم دتورها گاها در شرایط آب و هوایی احتمال بروز خطا یا با عمل نکردن روبرو شده که این خود از معایب این مدل میباشد.بیم دتکتورها در مواقع رطوربت، یخ زدگی، بارانی ناکارامد خواهند شد. یخ زدگی و یا رطوبتی که روی بیم دتکتور و یا آینه ایجاد میشود و یا حتی فاصله بین فرستنده و گیرنده کارائی را کم و همانطور که گفته شد گاها بیم دتکتور را از کار خواهد انداخت.

انواع اصطلاحات بیم دتکتورها:

اگر شما میخواهید خودتان اقدام به نصب بیم دتکتور نمایید بایستی علاوه بر آموزش تپوری و عملی با اصطلاحات آن نیز آشنا شوید.

برخی از اصطلاحات بیم دتکتور عبارتند از:

به فاصله خطی بین فرستنده، گیرنده و بازتابش آن Beam Range می گویند.

به سطح قابل پوشش (حفاظتی) که به وسیله دتکتور محافظت میشود Detector Coverage میگویند.

به آینه ایی که موجب انتقال و همچنین سیگنال نور را به سمت گیرنده انتقال می دهند Reflector میگویند.

به سیستم تشخیص دود که به غلظت، حجم و بزرگی ذرات دود نیز بستگی دارند Sensitivity میگویند.

چنانچه جهت اطلاعات بیشتر نیازمند مشاوره، خرید و استعلا قیمت بیم دتکتور هستید میتوانید با شرکت آتشبان تماس حاصل نمایید.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Web Analytics