قطعات اعلام حریق

قطعات اعلام حریق
(3 رای‌ها)

آشنایی با قطعات سیستم اعلام حریق

در این مقاله قصد داریم که به ارائه اطلاعاتی در مورد قطعات سیستم اعلام حریق بپردازیم در صورتی که به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد قطعات سیستم اعلام حریق هستید و یا می خواهید خرید این قطعات را انجام دهید بهتر است که پیش از خرید در مورد آن ها اطلاعاتی را کسب کنید چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی های بیشتر در این زمینه دارید میتوانید تماس تلفنی با شرکت آتشبان حاصل نمایید و با کارشناسان خبره و کارآزموده در این زمینه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

قطعات سیستم اعلام حریق

سیستم های اعلام حریق در حال حاضر به جز جدا نشدنی ساختمان ها و منازل تبدیل شده است و در ساخت هر ساختمانی باید این نوع از سیستم ها نصب و راه اندازی شود. سیستم های اعلام حریق از یکسری قطعات تشکیل شده است که برای داشتن یک سیستم کامل وجود تمامی آن ها لازم و ضروری است از مهم ترین قطعات اعلام حریق می توانیم به دتکتورها و شستی های اعلام حریق اشاره کنیم. قطعات سیستم اعلام حریق از اجزای جدانشدنی سیستم حریق هستند مهم ترین قطعات سیستم اعلام حریق شامل دتکتورها و شستی های اطفای حریق می باشند.

دتکتورهای اعلام حریق

دتکتورها از مهم ترین قطعات سیستم اعلام حریق محسوب می شودند که به ان ها کاشف نیز گفته می شوند دتکتور در واقع وظیفه تشخیص و حس آتش را بر عهده دارند که خود به چند دسته تقسیم بندی می شوند:

  1. دتکتور دودی:

همان طور که از نام آن مشخص است این دتکتور در برابر دود حاصل از آتش حریق است و در برابر آن نیز واکنش نشان می دهد که خود در دونوع می باشد.

  1. یونیزاسیون:

این دتکتور از یک محفظه تشکیل شده است که با هوای خارج از خود در ارتباط می باشد. فضای داخلی آن نیز با استفاده از رادیواکتیو یونیزه شده است. در صورتی که میان این محفظه ولتاژی برقرار گردد یون ها به سمت قطب مخالف می روند و حرکت های الکترون ها و یون ها موجب می شود که جریان الکتریکی بوجود دارد. در صورتی که حریق بوجود بیایید ذراتی که در دود وجود دارد باعث می شود که وارد محفظه رادیواکتیوی شود در نتیجه میزان جریان الکتریسته نیز کم تر می شود و بصورت خودکار واکنش دتکتور و در نتیجه فعال شدن آن را در پی دارد.

  1. دتکتور دودی نوری:

یکی دیگر از قطعات سیستم اعلام حریق با توجه نوع سیستم می تواند دتکتور دودی نوری باشد که از یک منبع نوری و عنصر حساس در برابر نور برخوردار است. در صورتی که دود در محیط وجود داشته باشد انرژی نوری منحرف شده کاهش پیدا می کند و دتکتور عمل خواهد کرد.

  1. دتکتور حرارتی:

این دتکتور بر خلاف دتکتورهای قبلی نسبت به افزایش حرارت حساسیت دارد لذا زمانی که حریق اتفاق می افتد و بصورت ناگهانی و غیرعادی درجه دمای محیط تغییر می کند دتکتور فعال می شود از این دتکتور بیشتر در آشپزخانه ها و موتورخانه ها استفاده می شود.

  1. دتکتور شعله‌ای:

زمانی که آتش سوزی رخ می دهد امواج نوری تولید می شود که قابل دیدن نیستند لذا دتکتورهای شعله ای امکان تشخیص آن را دارند و زمانی که آتش سوزی رخ می دهد بلافاصله فعال می شوند این دتکتورها از زاویه دید خاصی برخوردار هستند که هنگام طراحی باید مورد توجه قرار گیرند.

شستی‌های اعلام حریق

یکی دیگر از مهم ترین قطعات سیستم اعلام حریق مربوط به شستی های اعلام حریق می باشد. این شستی ها نیز در دو نوع موجود هستند که شامل موارد ذیل می باشند:

  • شستی معمولی:در این نوع شستی ها با فشار به صفحه آن فعال می شود و پیام برای عملکرد سیستم حریق ارسال می شود.
  • شستی شیشه دار: که از یک جعبه کوچک تشکیل شده است در در داخل آن میکروسوییچ قرار دارد و با وارد کردن ضربه به شیشه فعال می شود و پیام را به سیستم ارسال می کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره قطعات سیستم اعلام حریق و همچنین مشاوره رایگان درباره سیستم اعلام حریق، سیستم اطفاء حریق می توانید با کارشناسان شرکت آتشبان تماس حاصل نمایید.

شرکت آتش بان نماینده رسمی اعلام حریق ایران ، و اعلام حریق و اطفاء حریق در ایران می باشد و با بهترین برندهای ایرانی و جهانی از جمله اعلام حریق سنس ، اعلام حریق آنا ، اعلام حریق یونی پاس ، اعلام حریق زیتکس ، اعلام حریق زتا ، اعلام حریق تله تک ، اعلام حریق تسلا ، اعلام حریق آریاک ، اعلام حریق ماویلی ، اعلام حریق سایان می باشد.

 

 

خواندن 1184 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 28 مرداد 1399 08:34

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Web Analytics