مقالات

اطفا حریق
21 جون 2022
(1 رای)

اطفا حریق چیست؟

اطفا حریق

امروزه با بالا رفتن جمعیت انسانی و همچنن بیشتر شدن تقاضا، یکسری امکانات و سیستم های امنیتی جهت بالا رفتن امنیت جانی و مالی مردم، در اختیار عموم قرار گرفته است.بالا رفتن جمعیت نیز، موجب پیشرفت چشم گیر علم نیز شده است. سیستم های اطفا حریق نیز از این معقوله جدا نیستند.

در جواب سوال اطفا حریق چیست باید بگوییم، که سیستم های اطفا حریق واقع مجموعه ایی از تکنولوژی بسیار پیشرفته می باشد که برای در امان ماندن جان و مال انسان ها در زمان وقوع آتش سوزی گرد هم چیده شده است.

از راه های بالا بردن ایمنی در محل کار، زندگی  و یا هر کجای دیگر استفاده از سیستم های اطفا حریق و اعلام حریق جهت مقابله و یا پیشگیری از آتش سوزی می باشد.

 انواع مواد اطفا حریق

  1. خاموش کننده های پودری:

تا قبل از سااخت ابزار پرتاب پودر، پودر های خاموش کننده را در ظرف های در بسته با اندازه ها و اشکال مختلف پر می کردند و دز زمان اتش سوزی، افرار مسئول درب آن را باز کرده و بر رو آتش می پاشیدند. این کار به دلیل این که باید برای خاموش کردن حریق، به آن نزدیک شوند، بسیار خطرناک و همچنین زمان بر بود و در نتیجه با ناکامی مواجه گرید. بعد تر با ساخت درستگاه های خاموش کننده پودری، این کار بسیار ساده تر، مفید تر و همچنین با موفقیت بیشتری انجام می گردید.

  1. خاموش کننده های گاز کربنیک:

می دانیم که گاز کربنیک یکی از گاز های مناسب برای اطفا حریق می باشد. این گاز غیره قابل احتراق، غیره سمی، بی بو، خنثی و خنک می باشد. از خیلی سال پیش از این گاز برای خاموش کردن آتش استفاده می شد. گاز کربنیک را به وسیله خاموش کننده های دستی، چرخ دارد و یا خاموش کننده های تمام اتوماتیک مورد استفاده قرار می دادند. یکی از ویژگی های این گار سنگین بودن آن نسبت به هوا است، می دانیم که کمتر شدن درصد اکسیژن در آتش باعث خاموش شدن آتش می شود. به دلیل وزن زیاد گاز کربنیگ نسبت به هوا، قتی گاز کربنیک را روی آتش پرتاب می کنیم، اکسیژن را خارج کرده و خود را جایگزین آن می کند.

  1. خاموش کننده های کفی:

اگر بتوانیک کاری کنیم که اکسیژن به آتش نرسد در واقع میتوانیم درصد قابل توجهی از آت سوزی را کم کنیم. کفی که برای خاموش کردن حریق استفاده می کنیم در واقع همین کار را برای ما انجام می دهد. وقتی کف را بر روی آتش پرتاب می کنیم در واقع روی آتش را با یک لایه از کف پوشانده ایم. کف های خاموش کننده روی آتش ر گرفته و باعث نرسیدن گاز اکسیژن به آتش می شوند. کف خاموش کننده وزن مخصوصی نسبت به مایعات و گاز ها دارد که این وزن مخصوص، میگذارد کف پته نشین شود و پایین برود.

استفاده از وسایل مخصوص اطفا حریق

برای استفاده و تهیه ابزارآلات اطفا حریق لازم است مجوز رسمی از سازمان آتش نشانی را داشته باشیم و آنها سالم بودن این ابزار آلات را تائید کنند. به طور مثال اگر ما بخواهیم برای یک مرکز تجاری سیستم های اعلام حریق و اطفا حریق نصب کنیم، نی باید آن را سازمان آتش نشانی آن را چک کرده و سالم بودن وسایل را تائید کند.

شرکت آتش بان یکی از معتبر ترین و قابل اعتماد ترین شرکت ها در زمین ساخت و ارائه لوازم اعلام حریق و اطفا حریق در بین رقبای خود می باشد. این شرکت با استفاده از تمامی استاندارد های جهانی، در زمینه ساخت اطفا حریق و اعلام حریق فعالیت میکند.

شما می توانید برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان شرکت آتش بان تماس حاصل نمایید.

خواندن 482 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 31 خرداد 1401 06:05
آتشبان

شرکت آتش بان نماینده رسمی اعلام حریق ایران ، و اعلام حریق و اطفاء حریق در ایران می باشد و با بهترین برندهای ایرانی و جهانی از جمله اعلام حریق سنس ، اعلام حریق آنا ، اعلام حریق یونی پاس ، اعلام حریق زیتکس ، اعلام حریق زتا ، اعلام حریق تله تک ، اعلام حریق تسلا ، اعلام حریق آریاک ، اعلام حریق ماویلی ، اعلام حریق سایان می باشد.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Web Analytics