اخبار

درباره سیستم اعلام حریق متعارف

اعلام حریق متعارف چیست

شاید تا به حال درباره سیستم اطفا و اعلام حریق شنیده باشید و یا با سیستم آن که امروزه در ساختمان های بسیاری دیده می شود، اندکی آشنا باشید. اما اگر می خواهید بیشتر بدانید که اعلام حریق متعارف چیست، در ادامه با ما همراه باشید تا کمی درباره این سیستم، کاربرد و اجزایش بدانیم.

 در ایمنی ساختمان با اعلام حریق متعارف چیست بیشتر آشنا شویم. درباره اعلام حریق متعارف چیست؟ باید بدانید این سیستم پشتیبانی در واقع هشدار آتش سوزی در محل است

سیستم اعلام حریق متعارف

در ابتدا می خواهیم سیستم اعلام حریق متعارف را معرفی کنیم. این سیستم که از یک پنل مرکزی تشکیل شده به عنوان دستگاه آلارم و هشدار شناخته می شود که از طریق آلارم و هشدارهای صوتی و نوری می تواند آتش سوزی یا همان حریق را اعلام کند. این سیستم با برق کار می کند و به شبکه اصلی متصل است اما در عین حال با باتری هم پشتیبانی می شود تا در زمان قطع برق به دلایل مختلف، بتوان از آن استفاده کرد. سیستم اعلام حریق کاربرد مشخصی دارد که در ادامه با آن آشنا می شویم.

کاربرد سیستم های اعلام حریق متعارف

در بحث اعلام حریق متعارف چیست خوب است با کارکرد این سیستم نیز آشنا شوید. این سیستم هشدار دهنده در واقع از چندین مدار اصلی به نام زون تشکیل شده و هر مداری کاربرد و تعریف مشخصی از جمله هشدار دادن، دارد. این مدار ها باید حتما توسط نیروی متخصص به سیستم هر ساختمان متصل شود، تا در زمان مناسب حریق و آتش را اعلام کند. در عین حال خوب است بدانید که معمولا در بازار علاوه بر سیستم های بسیار مدرن و پیشرفته اعلام حریق متعارف، سیستم های ارزان تر و کوچکتر هم در بازار پیدا می شود.

اجزای تشکیل دهنده سیستم اعلام حریق

یکی از مباحث مهم در رابطه با موضوع اعلام حریق متعارف چیست، آشنایی با اجزای این سیستم است. برای همین مهم خوب است بدانید که این سیستم علاوه بر پنل مرکزی، از اجزای دیگری به نام دتکتور و شستی تشکیل شده که همگی این قسمت ها با مدارهای مشخص به دستگاه متصل می شود.

در هنگام آتش سوزی و حریق، دتکتور تحت فشار قرار گرفته و بعد از متصل شدن به مدار موجب افزایش جریان مدار می شود، تا از طریق آلارم هشدارهای لازم را درباره آتش سوزی به ساکنان ساختمان اعلام کند. این آلارم ها و هشدارها شامل انواع آژیر و چراغ خطر می شود.

برخی نکات مهم درباره اعلام حریق متعارف

در انتها خوب است این مهم را یادآور شویم که سیستم اعلام حریق یکی از مهمترین ابزارهای ایمنی در ساختمان های مسکونی، اداری و همچنین تجاری است و با افزایش تعداد ساکنان در هر ساختمان نیاز به این سیستم بیش از پیش احساس می شود. همچنین این مهم را در نظر داشته باشید که سیستم اعلام حریق و هشدار آتش هر ساختمان باید متناسب با تعداد طبقات و مساحت مجموعه مورد نظر باشد، تا از هدر رفتن هزینه های اضافی جلوگیری کند. برای این مهم لازم است حتما با متخصصان امر مشورت شود.

I Would Like To Share it.

Web Analytics